TAKÁCS VINCE

( - ) fényképész.

Műterme: Debrecen, Egyház tér 3. Nagytemplom mellett. 1905-1922. Később a Csapó utca 16. alatt is dolgozott, sőt nyitott műtermet Hajdúböszörményben is.

„Fényképészeti műterem megnyitás. Alulírott van szerencsém H-Böszörmény nagyérdemű közönségével tudatni, miszerint fényképészeti műtermemet Fő utcza, Borsy-féle házban ezennel megnyitottam. Műtermem a mai kor igényeinek teljesen megfelelőleg van berendezve úgymint: platin, aquarel, pigment, cromo, bromezüst képek, továbbá fényképpel ellátott levelező-lapok. Elvállalok régi képek újítását parányi nagyságtól egész életnagyságig. Specialitás: pillanatnyi gyermek felvételeknél. A nagyérdemű közönség becses pártfogását kéri kiváló tisztelettel Takács Vince fényképész. (1900. XI. 11.)

Forrás: Kincses Károly

TÓTH KÁROLY

(Temesvár, 1895. augusztus 11. –Székesfehérvár, 1985. június 18.) fényképész

1910-ben történt, hogy Tóth Károlyt, az akkor tizenöt éves fűszerinast elküldték Pete Gyula fényképész mesterhez, hogy vigye haza a családról készült képeket. Életének sorsdöntő találkozása volt ez a szakmával. Mindaz, amit akkor a műteremben látott, annyira megragadta, hogy az élményt többé nem tudta, de nem is akarta elfelejteni.” Elszegődött fényképész tanoncnak a mesterhez. Fehérváron és Nagykőrösön volt segéd. Ezután három év katonaidő következett az I. Világháborúban.

Műterme: Székesfehérvár, Bazilika tér 3.(5.) /A Romkert mellett/ 1919-1939. Iparigazolványát 1919. augusztus 31-én állították ki. 1922-ben Grósz Józseffel társulva megvásárolták özv. Virág Sándorné Rákóczi utca 5. sz. alatti műtermét. Grósz néhány évvel később Budapestre költözött, ahol a 20-as évek végén megalapította a Mosoly Albuma céget, mely még ma is áll.

Forrás: Kincses Károly

TÓTH SÁNDOR

nincs adat

TRIACETÁT (NEGATÍV)

1947-től használták a triacetát filmeket. Schuller Aladárt, a Gevaert cég magyar származású vegyészmérnökét tartják a kifejlesztőjének. A Kodak filmek esetében a nitrátról az acetátra való áttérés időpontjai: Röntgen filmek: 1933, leica méretű filmek: 1938, portré síkfilmek: 1939, légifelvételek filmjei: 1942, packfilmek: 1949, rollfilmek: 1950, profi 35 mm-es mozifilmek: 1951.
Volt egy időszak, 1940 és 1960 között, amikor a két filmhordozót: a nitrátot és az acetátot egyformán használták. A széleken, a perforációnál esetleg bele van exponálva a „Safety" vagy a „Safetyfilm" felirat (a szélek feliratozása az 1930-as évek elején kezdődött). A Kodak gyártmányú acetát filmek felismerhetőek a szélükbe exponált „Kodak Safety Film" feliratról. A cellulózdiacetát filmeket a húszas évek végétől, a triacetát filmeket 1945 utántól mind a mai napig használják.

Forrás: Kincses Károly: Hogyan (ne) bánjunk (el) régi fényképeinkkel? című könyve