Pécsi József Fotográfiai Ösztöndíj 2007
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium megbízásából a Magyar Művelődési Intézet és a Képzőművészeti Lektorátus 2007-ben is meghirdette a Pécsi József fotóművészeti ösztöndíjat. Az ösztöndíj célja, hogy segítse a formanyelvében és tartalmában korszerű, színvonalas művek alkotóinak művészi fejlődését, pályáját.
A Mai manó Házban a hagyományoknak megfelelően idén is a másodéves ösztöndíjat elnyert alkotók beszámoló kiállítását láthatják.
Fabricius Anna „Magyar szabvány” című anyagát állítjuk ki; a fotók öt geometrikus formába rendezett embert ábrázolnak, akik különféle hivatások egyenruhájába vannak öltöztetve. A rend, az uniformis és az egyéniségek interferenciája domborodik ki elsősorban ebben a sorozatban.
Tóth Szilvi - Energiák című fény installációja alkímiai és vallási szimbólumok segítségével mutatja be az embereket irányító, kívül és belül befolyásokat gyakoroló energiákat. Ezeket az erőket angyalok és démonok formájában is megjeleníthetjük. A képek létrejöttét filozófiai leírások, mesék, valós álmok és események ihlették. A fény installáció célja a belsőnkben zajló harcok felszínre hozása és legyőzése, ahol tudatunk sötét bugyraiban világosság ébredhet, amely rávilágít: hogyan érdemes élni, és gondolatokat ébreszt: miért is jöttünk erre a világra. Aki ezen az úton elindul, önmagát megfigyelve legyőzheti a sötét, tudattalan tartalmak mélyén megbújó erőket, így indulhat meg a fény felé, a harmónia és teljes szabadság felé vezeto lépcsofokokon.
Dezső Tamás „Korunk elitje” című sorozatában az eddigi munkásságára is jellemző szigorú kompozíciót – a képsíkok jól körülhatároltak- alkalmazza, így fotói szereplői szinte típussá válnak esetenként egészen bábszerűvé lesznek.
A László Gergely és Rákosi Péter által fölhasznált fantomképek nemcsak a bűnüldözés hasznos segédeszközei, hanem érdekes filozófiai probléma demonstrálói is. A meg- és felismerés, az analógiaképzés jelensége gondolkodásunkban - ebben az esetben is alkalmazásra kerül. Egy emlékezetből elbeszélt arcból születik maga a kép – amely majdnem biztosan nem létező. Majd ez az „eszmei”, „ideális” képmás hoz létre analógiát több valóságos arccal. Ezek a művek nemcsak saját érzékelésünk, hanem a valóság törvényszerűségeire is rákérdeznek.
Pécsi József Fotográfiai Ösztöndíj 2007
A kulturális tárca 1991 óta hirdet pályázatot a Pécsi József Fotóművészeti Ösztöndíj elnyerésére fiatal fotográfusok számára. A
két vagy három évre odaítélt ösztöndíj célja, hogy segítse a formanyelvében és tartalmában korszerű, színvonalas művek alkotóinak a
pályáját, művészi fejlődését. Amikor az alapító az új ösztöndíj névadójául Pécsi Józsefet választotta, tisztelegni kívánt a mester
emléke előtt, egyúttal példaképként kívánta állítani Pécsi József mesterségbeli tudását, műfaji sokoldalúságát, hagyományos és
modern stíluselemeket ötvöző művészetét a fotográfiával alkotó módon és élethivatásként foglalkozni akaró fiatalok elé.
2007-ben a Pécsi József Ösztöndíjakat a következő pályázók nyerték el:
Harmadik évre
Fabricius Anna · László Gergely · Tóth Szilvi
Második évre
Hermann Ildi · Kovalovszky Dániel · Magyar Ádám
Első évre
Bócsi Krisztián · Dezső T. Tamás · Kudász Gábor Arion · Pecsics Mária · Rajcsányi Artúr · Varga Gábor Áron
Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház
1065 Budapest-Terézváros, Nagymező utca 20.
Telefon: 473-2666
Fax: 473-2662
E-mail: maimano@maimano.hu
|
|
|