Cornell Capa / Friedmann Kornél életműve
(Budapest, 1918. április 14. – New York, 2008. május 23.)
Szinte mindenben bátyja ellentĂ©te. FĂ©nykĂ©pĂ©sz lett ugyan Ĺ‘ is, de korántsem az a halálmegvetĹ‘ bátorságĂş. Nem világvándor csavargĂł, hanem teremtĹ‘-alapĂtĂł, akinek nevĂ©hez a New York-i International Center of Photography lĂ©trehozása Ă©s működtetĂ©se, a Magnum vezetĂ©se, számtalan jĂł könyv, kiállĂtás kapcsolĂłdik. Olyannyira eggyĂ© vált a bátyja által választott nĂ©vvel, hogy ma már senki nem tudja: Friedmann KornĂ©lkĂ©nt hozta haza jĂł Ă©s rossz jegyeit az iskolábĂłl.
„Nagyon hosszĂş utat jártam meg BudapesttĹ‘l – ahol szĂĽlettem – a Fifth Avenue-ig. Tizennyolc Ă©ves koromig semmi emlĂtĂ©sre mĂ©ltĂł dolog nem törtĂ©nt velem. Magyarul beszĂ©lni elfelejtettem, bár Ă©rteni egĂ©sz jĂłl Ă©rtek.” 1928-1936 között a Madách Gimnáziumba járt, orvos szeretett volna lenni. 1936-ban friss Ă©rettsĂ©gijĂ©vel a zsebĂ©ben Párizsba ment, ahol New YorkbĂłl EurĂłpába jövĹ‘ anyjával is találkozott. Hogy orvosegyetemi felvĂ©telijĂ©hez megtanulja a nyelvet, beállt fĂ©nykĂ©pĂ©sz-tanoncnak FehĂ©r Imre (Emeric FehĂ©r) műtermĂ©be. Franciául nem tanult sokat, mert mindig magyarul beszĂ©lgettek, bátyja kĂ©peinek laborálásával viszont nagy gyakorlatra tett szert.
„A fĂ©nykĂ©pezĂ©s felĂ© kĂ©t vĂ©letlen terelt, amely akaratomtĂłl fĂĽggetlen volt. Az egyik vĂ©letlen egyszerűen szĂĽletĂ©sem helye. Az, hogy Magyarországon szĂĽlettem. Egy kis országban, ahol az emberek olyan nyelvet beszĂ©lnek, amelyet az országon kĂvĂĽl senki sem Ă©rt.- Itt a tanulási Ă©s fejlĹ‘dĂ©si lehetĹ‘sĂ©gek határai nyilvánvalĂłvá váltak, Ă©s a nyelv egyedĂĽlállĂłsága magával hozta egy univerzálisabb kommunikáciĂłs eszköz szĂĽksĂ©gessĂ©gĂ©t. A másik befolyásolĂł tĂ©nyezĹ‘ bátyám, Bob pĂ©ldája volt. Ă• nĂ©gy Ă©vvel volt idĹ‘sebb nálam, Ă©s ugyanezt a nyomást Ă©rezte, csak Ă©ppen gyorsabban reagált, mint Ă©n.”
1937-áben Ă©rkezett Amerikába, ahol Ĺ‘ is felvette bátyja nevĂ©t, Ăgy lett Friedmann KornĂ©lbĂłl Cornell Capa. NĂ©gy Ă©ven keresztĂĽl a Life fotĂłlaboránsa. IntĂ©zte bátyja ĂĽgyeit a Pix kĂ©pĂĽgynöksĂ©gnĂ©l, laborálta a kĂ©peit Ă©s magyar nyelvű kĂ©paláĂrásait fordĂtotta angolra. 1940-ben felesĂ©gĂĽl vette Edith Schwartzot, rá három Ă©vre megkapta az amerikai állampolgárságot.
A második világháborĂşban a lĂ©gi felderĂtĂ©s számára fotĂłzott, de csak a háborĂş után kezdett hivatásos fĂ©nykĂ©pĂ©szkĂ©nt dolgozni. 1948-ban vĂ©glegesĂtette a Life. TudĂłsĂtĂłkĂ©nt sok idĹ‘t töltött DĂ©l-Amerikában Ă©s Angliában.
1954-ben, bátyja halálakor otthagyta a Life-ot. Ătvette a Magnum elnöksĂ©gĂ©t, folytatta fotĂłriporteri tevĂ©kenysĂ©gĂ©t. TestvĂ©re Ă©s fotĂłs barátai, Werner Bischof Ă©s David Seymour (Chim) halála arra kĂ©sztette, hogy valami fontosat tegyen fotĂłs hagyatĂ©kukĂ©rt, emlĂ©kĂĽk fennmaradásáért.
Bischof özvegyĂ©vel Ă©s Chim hĂşgával lĂ©trehoztak egy alapĂtványt a három fotĂłs emlĂ©kĂ©re. Kicsit kĂ©sĹ‘bb, miután nyilvánvalĂłvá vált, hogy a hasonlĂł munkát vĂ©gzĹ‘ fotĂłriporterek sorsa semmiben sem kĂĽlönbözik az övĂ©kĂ©tĹ‘l, Fund for Concerned Photography (Nemzetközi Alap az Elkötelezett Fotográfiáért) nĂ©ven kitágĂtotta az alapĂtványt. KiállĂtásokat szervezett, fotĂłtanfolyamokat indĂtott, kiadványokat jelentetett meg. 1974. április 14-Ă©n pedig New Yorkban megnyĂlt Ă©letműve legnagyobb alkotása, az International Center of Photography, ami az idĹ‘k során a fĂ©nykĂ©pezĂ©s egyik igazi központja lett.
(Kincses Károly: Fotográfusok – made in Hungary. Akik elmentek/akik maradtak, 1998.)
A Pécsi József Fotográfiai Szakkönyvtárban megtalálható Cornell Capa albumok:
- Margin of Life. Population and Poverty in the Americas. Grossman Publishers, New York, 1974
- Cornell Capa. I Grandi Fotografi. Gruppo Editioriale Fabbri S.p.a., Milano, 1983
- Cornell Capa. Photographs. Bulfinch Press Book, Boston, 1992
- JFK for President. Photoghraphs by Cornell Capa. ICP/Steidl, New York/Göttingen, 2004
Pécsi József Fotográfiai Szakkönyvtár
1999. október 15.-én, az épület III. emeletén nyitotta kapuit a Pécsi József Fotográfiai Szakkönyvtár, amelynek feladata a fotográfia iránt érdeklődők dokumentumokkal való ellátása.
A törtĂ©neti Ă©rtĂ©kű gyűjtemĂ©nyben megtalálhatĂłk a hazai Ă©s kĂĽlföldi fotĂłalbumok, a fotĂłtechnika Ă©s a fotĂłtörtĂ©net szakkönyvei, katalĂłgusok, lexikonok, enciklopĂ©diák, bibliográfiák, repertĂłriumok. Több mint 10 000 dokumentum várja az Ă©rdeklĹ‘dĹ‘ olvasĂłkat. A teljes könyvállomány online kereshetĹ‘ verziĂłja a www.maimano.hu oldalon megtalálhatĂł. Könyvtárunkban csak helyben olvasásra van lehetĹ‘sĂ©g. SzámĂtĂłgĂ©ptermĂĽnk lehetĹ‘sĂ©get nyĂşjt az internetezĂ©sre Ă©s a digitális kĂ©pszerkesztĂ©sre is.
A könyvtári beiratkozás ingyenes.
Nyitva tartás:
Minden hétköznap: 14.00 – 19.00
Hétvégén zárva
Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház
1065 Budapest-Terézváros, Nagymező utca 20.
Telefon: 473-2666
Fax: 473-2662
E-mail: maimano@maimano.hu
|
|
|