Magyar Fotográfusok Háza a Mai Manó Házban
Korábbi kiállítások
George Eastman Terem

 

Cornell Capa  
A kiállítást megnyitja: Keleti Éva fotóművész
Emlékeit elmondja: Korniss Péter, Révész Tamás és felkérés nélkül bárki, aki ismerte, tisztelte őt.

Megtekinthető: 2008. szeptember 11. - október 15.
minden hétköznap 14-19 óra között,
hétvégén és ünnepnap 11-19 óra között

  sajtóanyag letöltése
Cornell Capa · Cornell Capa / Friedmann Kornél életműve

 


Cornell Capa / Friedmann Kornél életműve
(Budapest, 1918. április 14. – New York, 2008. május 23.)

Szinte mindenben bátyja ellentéte. Fényképész lett ugyan ő is, de korántsem az a halálmegvető bátorságú. Nem világvándor csavargó, hanem teremtő-alapító, akinek nevéhez a New York-i International Center of Photography létrehozása és működtetése, a Magnum vezetése, számtalan jó könyv, kiállítás kapcsolódik. Olyannyira eggyé vált a bátyja által választott névvel, hogy ma már senki nem tudja: Friedmann Kornélként hozta haza jó és rossz jegyeit az iskolából.

„Nagyon hosszú utat jártam meg Budapesttől – ahol születtem – a Fifth Avenue-ig. Tizennyolc éves koromig semmi említésre méltó dolog nem történt velem. Magyarul beszélni elfelejtettem, bár érteni egész jól értek.” 1928-1936 között a Madách Gimnáziumba járt, orvos szeretett volna lenni. 1936-ban friss érettségijével a zsebében Párizsba ment, ahol New Yorkból Európába jövő anyjával is találkozott. Hogy orvosegyetemi felvételijéhez megtanulja a nyelvet, beállt fényképész-tanoncnak Fehér Imre (Emeric Fehér) műtermébe. Franciául nem tanult sokat, mert mindig magyarul beszélgettek, bátyja képeinek laborálásával viszont nagy gyakorlatra tett szert.

„A fényképezés felé két véletlen terelt, amely akaratomtól független volt. Az egyik véletlen egyszerűen születésem helye. Az, hogy Magyarországon születtem. Egy kis országban, ahol az emberek olyan nyelvet beszélnek, amelyet az országon kívül senki sem ért.- Itt a tanulási és fejlődési lehetőségek határai nyilvánvalóvá váltak, és a nyelv egyedülállósága magával hozta egy univerzálisabb kommunikációs eszköz szükségességét. A másik befolyásoló tényező bátyám, Bob példája volt. Õ négy évvel volt idősebb nálam, és ugyanezt a nyomást érezte, csak éppen gyorsabban reagált, mint én.”

1937-áben érkezett Amerikába, ahol ő is felvette bátyja nevét, így lett Friedmann Kornélból Cornell Capa. Négy éven keresztül a Life fotólaboránsa. Intézte bátyja ügyeit a Pix képügynökségnél, laborálta a képeit és magyar nyelvű képaláírásait fordította angolra. 1940-ben feleségül vette Edith Schwartzot, rá három évre megkapta az amerikai állampolgárságot.

A második világháborúban a légi felderítés számára fotózott, de csak a háború után kezdett hivatásos fényképészként dolgozni. 1948-ban véglegesítette a Life. Tudósítóként sok időt töltött Dél-Amerikában és Angliában.

1954-ben, bátyja halálakor otthagyta a Life-ot. Átvette a Magnum elnökségét, folytatta fotóriporteri tevékenységét. Testvére és fotós barátai, Werner Bischof és David Seymour (Chim) halála arra késztette, hogy valami fontosat tegyen fotós hagyatékukért, emlékük fennmaradásáért.

Bischof özvegyével és Chim húgával létrehoztak egy alapítványt a három fotós emlékére. Kicsit később, miután nyilvánvalóvá vált, hogy a hasonló munkát végző fotóriporterek sorsa semmiben sem különbözik az övékétől, Fund for Concerned Photography (Nemzetközi Alap az Elkötelezett Fotográfiáért) néven kitágította az alapítványt. Kiállításokat szervezett, fotótanfolyamokat indított, kiadványokat jelentetett meg. 1974. április 14-én pedig New Yorkban megnyílt életműve legnagyobb alkotása, az International Center of Photography, ami az idők során a fényképezés egyik igazi központja lett.

(Kincses Károly: Fotográfusok – made in Hungary. Akik elmentek/akik maradtak, 1998.)




A Pécsi József Fotográfiai Szakkönyvtárban megtalálható Cornell Capa albumok:

- Margin of Life. Population and Poverty in the Americas. Grossman Publishers, New York, 1974
- Cornell Capa. I Grandi Fotografi. Gruppo Editioriale Fabbri S.p.a., Milano, 1983
- Cornell Capa. Photographs. Bulfinch Press Book, Boston, 1992
- JFK for President. Photoghraphs by Cornell Capa. ICP/Steidl, New York/Göttingen, 2004




Pécsi József Fotográfiai Szakkönyvtár

1999. október 15.-én, az épület III. emeletén nyitotta kapuit a Pécsi József Fotográfiai Szakkönyvtár, amelynek feladata a fotográfia iránt érdeklődők dokumentumokkal való ellátása.

A történeti értékű gyűjteményben megtalálhatók a hazai és külföldi fotóalbumok, a fotótechnika és a fotótörténet szakkönyvei, katalógusok, lexikonok, enciklopédiák, bibliográfiák, repertóriumok. Több mint 10 000 dokumentum várja az érdeklődő olvasókat. A teljes könyvállomány online kereshető verziója a www.maimano.hu oldalon megtalálható. Könyvtárunkban csak helyben olvasásra van lehetőség. Számítógéptermünk lehetőséget nyújt az internetezésre és a digitális képszerkesztésre is.

A könyvtári beiratkozás ingyenes.

Nyitva tartás:
Minden hétköznap: 14.00 – 19.00
Hétvégén zárva

 

fotó: Kassay Róbert

 

Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház
1065 Budapest-Terézváros, Nagymező utca 20.
Telefon: 473-2666
Fax: 473-2662
E-mail: maimano@maimano.hu

Főoldal :: © 2002 Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház :: Impresszum